Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Horcait Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008
Salut,
Am ceva probleme cu pasarile, au un horcait de ceva vreme, le curg mucozitatile, am mai si gasit una moarta......
Am inceput tratamentul cu LINCOSPECTIN 2 zile cate 0,5ml/pasare am crezut ca sunt racite nimic......apoi am studiat si am crezut ca au virmisori in gat(corioza), le-am administrat SINGAL+GALIPROTECT cate 2pastile/pasare seara tot 2 zile , s-a mai ameliorat dar tot se aud horcaind mai ales seara la somn.
SFATURI?

Edited by kcostica, 06 October 2011 - 11:36.


#2
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008
Am adus si medicul veterinar si a pus diacnostic fara probe ''inceput de pesta" se rezolva cu DOXIVIT si nu mai sstiu ce medicament, de unde a tras concluzia de la curgerea mucozitatilor, si neaga ca ar fii viermisori in gat deoarece astia se fac pana la o luna.
Help chiar nu stiu ce sa mai fac pe cine sa mai cred, am si multi pui 100 buc peste 2,5Kg brahme HD,susex,de curte si "marele rosu".

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ce vaccinuri le-ai facut pana acum ? Ca sa ingustam orizontul posibilitatilor ...

Si de cand se fac tratamentele numai 2 zile ? Si dupa alea 2 zile, schimbarea antibioticului, si alte 2 zile si alt antibiotic si tot asa...

Matale chiar vrei sa selectionezi cei mai antibio-rezistenti germeni (indiferent cum i-o chema), la matale in ograda ? Cine te-o invatat, rau te-o invatat...

PS: "Viermisori in gat" nu poarta numele de coriza, ci de singamoza.

 kcostica, on 7th October 2011, 22:04, said:

Am adus si medicul veterinar si a pus diacnostic fara probe ''inceput de pesta" se rezolva cu DOXIVIT si nu mai sstiu ce medicament, de unde a tras concluzia de la curgerea mucozitatilor, ...

Eu stiam ca "inceputul de pesta" vine cu morti, nu cu ha^ra^it pe ga^t, iar pesta (fiind boala virala) nu prea are legatura cu doxivitul - doar in cazul "terminarii" episodului de pesta se recomanda antibiotice, pentru a combate infectiile bacteriene asociate.

Dar deh, poate ca sunt io mai batran si o fi aparut vreo pesta noua ....

#4
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008

 horia66, on 7th October 2011, 23:51, said:

Ce vaccinuri le-ai facut pana acum ? Ca sa ingustam orizontul posibilitatilor ...

Si de cand se fac tratamentele numai 2 zile ? Si dupa alea 2 zile, schimbarea antibioticului, si alte 2 zile si alt antibiotic si tot asa...

Matale chiar vrei sa selectionezi cei mai antibio-rezistenti germeni (indiferent cum i-o chema), la matale in ograda ? Cine te-o invatat, rau te-o invatat...

PS: "Viermisori in gat" nu poarta numele de coriza, ci de singamoza.



Eu stiam ca "inceputul de pesta" vine cu morti, nu cu ha^ra^it pe ga^t, iar pesta (fiind boala virala) nu prea are legatura cu doxivitul - doar in cazul "terminarii" episodului de pesta se recomanda antibiotice, pentru a combate infectiile bacteriene asociate.

Dar deh, poate ca sunt io mai batran si o fi aparut vreo pesta noua ....
Ca vaccinuri la 12 zile AVIPESTISOTA la 30 zile PESTIHOLVAC(in Mai) si deparazitare cu Vermizol la 45 zile si mai apoi cu Singal de atunci nimic decat multivitamine si OXIVIT din cand in cand........
manifestarea bolii: prima  data am un cocosel care a cantat primul a ragusit si tusea, ca mai apoi sa ascult mai atent noaptea la culcus un horcait si stranut, ziua am observat ca au ciocurile umede(unele pasari), i-si fac nevoile normal zic eu gros si de culoare inchisa.
Problemele au aparut decand am vrut sa mai schimb sangele am cumparat un cocos de SUSSEX si o pereche de BRAHMA HD care horcaiau si tuseau.
Corect tratamentul l-am facut 2 zile dar cu o pauza de 7 zile am inceput cu altul...... nu prea mai vin medicii cand i-i chemi ca s-a terminat programul! :nonobad:
Am ceva exemplare frumoase si multe de curte(100buc) vreau sa le salvez

Edited by kcostica, 07 October 2011 - 23:53.


#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Pesta n-are treaba cu ce spui tu acolo, e parerea mea de ne-medic.(apropo de discutii mai vechi Horia, in care iti ziceam de vajnicii medici veterinari de circumscriptie... )

Daca e virala nu prea tratezi cu antibiotic pt ca nu are legatura insa oricum un antibiotic bun pentru respiratorii ajuta. Astea ar fi enrofloxacina, doxyciclina, etc...Sunt si altele. Poti incerca si produse gen galissan sau avianprotect spre exemplu...
In mare masura insa tratamentul trebuie sa aiba la baza pe de o parte intarirea organismului afectat de boala, adica un complex de vitamine si hrana de calitate, vitamina C e si ea foarte importanta, pe de alta parte tratament local adica in primul rand un expectorant/sirop de tuse de genul Ambroxol  de uz uman samd... Wiseguy si horia au mentionat si alte produse la topicul despre cresterea pasarilor de rasa ori cresterea pasarilor in gospodarie, citeste pe acolo in ultimele 2-3 pagini.
Tot local se trateaza si alte infectii care apar la nivelul ochilor, picaturi, unguent, etc... se pot complica daca le lasi in treaba lor sau poti ajunge la lucruri gen ochi lipiti care fac imposibila hranirea animalului si deci risc iminent sa moara.
  
Fa tratamentul cat trebuie, 5-7 zile, respecta doza recomandata PER CAP de pasare sau per kg, asigura-te ca toate pasarile isi iau doza ...nu pune in apa X grame pe kg si apoi sa mergi la culcare pentru ca unii beau mai putin, altii mai mult, unii au nevoi mai mari, altii poate deloc si de regula se intampla ca aia care au nevoie sa nu isi ia tratamentul, ala sanatosi da...cale sigura spre probleme si mai serioase.

#6
augu

augu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.03.2011
Aceiasi problema cu horcaitul la gaini am avuto si eu anul trecut miau si murit cateva tratamente cu tot felul de pastile si antibiotice si ENTEROXIN in apa fara nici un rezultat,toate de la veterinar, dupa vreo luna jumate de tratament am dus un pui la veterinar ia facut dezinsectie (poate disectie) si a gasit niste fibrine lungi4-5cm si a spus ca au MICROPLASZMOZA (poate "micoplasmoza", de la Mycoplasma)si mia fact tratament cu LINCOMICINA-SPECTNOMICINA timp de trei zile si am scapat pasarile boala cica nu dispare se transmite prin embrion si la pui, dar vad ca anul asta nu am mai avut probleme

Edited by horia66, 10 October 2011 - 13:50.
Cred ca era cazu'....


#7
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008
Fara tratament isi vor revenii?

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Raman tarate.

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

 kcostica, on 12th October 2011, 17:04, said:

Fara tratament isi vor revenii?
Cu siguranta ca da, la autopsie  :naughty: Scuze pentru gluma nesarata...

Daca e coriza isi mai revin, desi e complicatca asta e teoria, in practica nu prea se intampla minuni d'astea...
Daca e micoplasma drept cauza principala, ceea ce e foarte probabil, aproape imposibil...
DE regula indiferent cat de "simpla" e cauza principala, peste se mai asociaza si alte afectiuni, pe fondul organismului slabit, mucoase inflamate, sistem imunitar varza...
Deci tratament oricum e necesar, daca nu pentru cauza principala e necesar sa preintampini sau diminuezi efectul problemelor secundare, care se suprapun.

Asa din experienta personala iti spun ca uneori e complicat si cu tratament sa-i dai de cap asa ca de aia am si facut gluma aia la inceput...

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,235
  • Înscris: 24.05.2006
Nu o sa-si revina niciodata daca nu ai grija de ele. Poti sa le dai medicamente non-stop, daca nu le imbunatatesti conditiile degeaba. Suferi si tu de aceeasi boala ca si o gramada de fermieri- vara merg puii bine la toata lumea, si cum vine toamna, gata, apare coriza si micoplasma. Asternut curat, uscat, caldura, lipsa curenti aer. Asta trebuie sa fie primul lucru de care sa ai grija. Daca le tot dai medicamente aiurea, o sa-ti ramana niste germeni mai rezistenti, si o sa-ti omoare si urmatorul lot de pasari.
Si astea pe care le ai, vezi ca dupa fiecare episod sacii aerieni sunt din ce in ce mai prinsi in fibrina, dupa aia urmeaza plamanii, etc. Si devin din ce in ce mai sensibile la curenti si umezeala.
Daca ai una moarta, desfa-o si uita-te la proventricul : Daca are pesta asa ar trebui sa arate. Desi nu cred.
Cel mai probabil o sa gasesti ceva de genul ,
http://patologiaaviar.com/sites/default/files/images/perihepatitis%20coliseptic%20broiler%206w1.JPG
sper ca nu de asa amploare.
Oricum, multa bafta, si tine minte- fara umezeala, curenti, aer rece. Si fara medicamente date aiurea.

Edited by wiseguy76, 14 October 2011 - 19:48.


#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

 wiseguy76, on 14th October 2011, 20:46, said:

Nu o sa-si revina niciodata daca nu ai grija de ele. Poti sa le dai medicamente non-stop, daca nu le imbunatatesti conditiile degeaba. Suferi si tu de aceeasi boala ca si o gramada de fermieri- vara merg puii bine la toata lumea, si cum vine toamna, gata, apare coriza si micoplasma. Asternut curat, uscat, caldura, lipsa curenti aer. Asta trebuie sa fie primul lucru de care sa ai grija. Daca le tot dai medicamente aiurea, o sa-ti ramana niste germeni mai rezistenti, si o sa-ti omoare si urmatorul lot de pasari.
Si astea pe care le ai, vezi ca dupa fiecare episod sacii aerieni sunt din ce in ce mai prinsi in fibrina, dupa aia urmeaza plamanii, etc. Si devin din ce in ce mai sensibile la curenti si umezeala.
Daca ai una moarta, desfa-o si uita-te la proventricul : Daca are pesta asa ar trebui sa arate. Desi nu cred.
Cel mai probabil o sa gasesti ceva de genul ,
http://patologiaaviar.com/sites/default/files/images/perihepatitis%20coliseptic%20broiler%206w1.JPG
sper ca nu de asa amploare.
Oricum, multa bafta, si tine minte- fara umezeala, curenti, aer rece. Si fara medicamente date aiurea.
Mare dreptate...din pacate "fermierii" aia, pe langa lipsa de cunostinte mai sufera si de altceva, lipsa de conditii... toata lumea vrea sa tina pasari, care sunt printre cele mai pretentioase oratanii dpdv al sanatatii, dar foarte putini au posibilitatea sa o faca dpdv al conditiilor.
Cat priveste perpetuarea bolilor, iarasi sunt de acord, cu mentiunea ca din fericire (daca se poate spune asta...) tot maica natura mai ajuta "fermierul"...in sensul ca mare parte din animalele tarate se cam duc....e deci un echilibru pe undeva, cel mai rau e cand nu ai conditii foarte proaste, adica sa tii pasarile "afara", dar nici conditii optime nu ai...macar la aia care n-au deloc le crapa si gata, a scapat de-o grija pentru la anul...
spune toate astea unul care a trecut prin toate fazele si  inca nu a ajuns la echilibrul ala, tot mai sunt mici probleme...

#12
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008

 parintele, on 15th October 2011, 03:20, said:

Mare dreptate...din pacate "fermierii" aia, pe langa lipsa de cunostinte mai sufera si de altceva, lipsa de conditii... toata lumea vrea sa tina pasari, care sunt printre cele mai pretentioase oratanii dpdv al sanatatii, dar foarte putini au posibilitatea sa o faca dpdv al conditiilor.
Cat priveste perpetuarea bolilor, iarasi sunt de acord, cu mentiunea ca din fericire (daca se poate spune asta...) tot maica natura mai ajuta "fermierul"...in sensul ca mare parte din animalele tarate se cam duc....e deci un echilibru pe undeva, cel mai rau e cand nu ai conditii foarte proaste, adica sa tii pasarile "afara", dar nici conditii optime nu ai...macar la aia care n-au deloc le crapa si gata, a scapat de-o grija pentru la anul...
spune toate astea unul care a trecut prin toate fazele si  inca nu a ajuns la echilibrul ala, tot mai sunt mici probleme...
S-a rezolvat problema cu Doxivit,Aurofac,Galina Protect si cu suplimente de vitamine si minerale! :thumbup:
Probabil si doza de Lincospectin administrata la inceput le-a ajutat putin!
A doua parte, bunica tinea gainile in dud afara pot spune cand era ger mare afara cadeau pe jos dar seara se urcau iar, si nu mai mureau de curentii de aer.De conditi pot spune ca nu duc lipsa(nici lux nu au),probabil ceva adus de vrabii sau alte pasari.
Ce pot spune ca nu este un caz izolat in zona DJ/MH unde mai cunosc crescatori se plang de asa ceva si chiar mortlitate, ma bucur ca am reusit impreuna poate este de ajutor si la altii. :thumbup:

#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 kcostica, on 24th October 2011, 01:02, said:

...
A doua parte, bunica tinea gainile in dud afara pot spune cand era ger mare afara cadeau pe jos dar seara se urcau iar, si nu mai mureau de curentii de aer.

Da. dar nu erau aceleasi pasari. alea erau rase rustice, foarte rezistente si foarte putin productive. Slabe, ascutite si cu un ou la 3 zile. Pe masura ce performantele cresc, rezistenta la factorii de mediu scade. Nu poti compara un porc Mangalita cu un Landrace.

#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

 horia66, on 24th October 2011, 18:11, said:

Da. dar nu erau aceleasi pasari. alea erau rase rustice, foarte rezistente si foarte putin productive. Slabe, ascutite si cu un ou la 3 zile. Pe masura ce performantele cresc, rezistenta la factorii de mediu scade. Nu poti compara un porc Mangalita cu un Landrace.
Cam asa ceva...nu ma pricep la porci dar la pasari sunt 2 aspecte, care nu stiu cata legatura au, neaparat, cu productivitatea...
Pe de o parte pe vremea bunicii nu erau atatea boli ca acuma, atatea tulpini, atat de rezistente la tratamente sau la actiunea sistemului imunitar al pasarii... Nici chiar acum 10 ani parca nu era in halul asta cum e acum... In ultimii ani e pur si simplu o explozie a foarte multor boli care pana recent erau destul de rare, iar cele mai frecvent intalnite sunt azi mult mai grave dpdv al urmarilor si mult mai rezistente la tratament decat erau...
In al doilea rand e vorba de "selectia naturala" care avea loc la bunica in dud...sau in mar, gutui, etc...
In general tratamentul era minim pe vremuri la tara...Lucrurile grave care nu treceau cu tratametnul sumar treceau odata cu moartea pasarii...Se alegeau singure astfel, supravietuiau si se reproduceau numai cele cu o imunitate foarte buna.

Daca pui cap la cap aceste lucruri, concluzia e ca pe atunci si bolile erau mult mai putin agresive, pentru ca nu erau obisnuite cu antibioticele asa cum sunt azi, pe de alta si pasarile bunicii erau mai viguroase si mai rezistente la boala, avand un sistem imunitar puternic datora selectiei naturale  si lipsei de tratamente succesive cu antibiotice care sa-l dea peste cap...

#15
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si deplasarea persoanelor era mai putin frecventa ca astazi. Nu pleca nimeni azi din Cluj, ca sa fie maine la Constanta, poimaine la Zurich si raspoimaine la bunici, la Apahida...

In felul asta, globalizam si populatiile microbiene. Si daca ne-o cereau cu lacrimi in ochi (ei, microbii...), tot n-am fi putut sa-i "ajutam" mai bine decat o facem azi.

#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,235
  • Înscris: 24.05.2006

 horia66, on 25th October 2011, 20:44, said:

Si deplasarea persoanelor era mai putin frecventa ca astazi. Nu pleca nimeni azi din Cluj, ca sa fie maine la Constanta, poimaine la Zurich si raspoimaine la bunici, la Apahida...

In felul asta, globalizam si populatiile microbiene. Si daca ne-o cereau cu lacrimi in ochi (ei, microbii...), tot n-am fi putut sa-i "ajutam" mai bine decat o facem azi.


Hehe, daca erau numai persoanele nu era problema. Dar gandeste-te cate animale intra si din cate tari. Eu am crescut pui adusi din Bulgaria, Italia, Slovacia, Ungaria, Olanda, aaaa, Turcia, si daca ma chinuiam putin, aduceam si din Lituania. Asa ca...

#17
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ma refeream in special la ce cara pe talpile pantofilor acele persoane. Asta ma intereseaza d.p.d.v. veterinar. Ca daca eram dermatolog, ma gandeam la ce transporta pe ... mucoase.

#18
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 kcostica, on 06 octombrie 2011 - 11:34, said:

Salut,
Am ceva probleme cu pasarile, au un horcait de ceva vreme, le curg mucozitatile, am mai si gasit una moarta......
Am inceput tratamentul cu LINCOSPECTIN 2 zile cate 0,5ml/pasare am crezut ca sunt racite nimic......apoi am studiat si am crezut ca au virmisori in gat(corioza), le-am administrat SINGAL+GALIPROTECT cate 2pastile/pasare seara tot 2 zile , s-a mai ameliorat dar tot se aud horcaind mai ales seara la somn.
SFATURI?

Vine adineauri un creștin că să-i dau și lui "pastile pt păsări mari sau vaccin antipestos"??? "păi e bolnave tușește și are apă în gușe" "ok și vreți acum și pastile să le tratați și vaccin să le faceți cînd se fac bine?" " nu că mi-au zis ori una ori alta ce e mai bun" " păi mi-ar conveni să va dau vaccinul că e 40 de lei, dar ... nu e ok" " a, deci așa se face vaccinul, nu cînd sunt bolnave???" . I-am dat 2 fl de furogal t cu tilozină, cam asta dau la păsările cu semne resp, am zis că merge și pe micoplasme, pasteurella, hemophillus.

la cei care vor de pus în apă le dau și tilozină pulb dar e m scump, eritromicină sau doxiciclină. Mă gîndesc că oxitetra și enroflox - "oxafloxacina" cum avea cineva "prescripție" le dau ei oricum cu sau fără motiv și atunci...

nu prea înțeleg însă de ce oamenii s-au obișnuit să dea antibiotice " preventiv" și eventual să vaccineze în caz de boală

nu pot însă să nu mă întreb dc nu cumva prin vaccin a vrut să spună tratament injectabil.

am pățit-o și la cab cineva venise la " al treilea vaccin" și pe primele 2 le făcuse ieri și alalrăieri...

PS. la puii mai mici nedeparazitați le rec și antiparz intern pt 2 zile & antib pînă la 5-7 zile.

nu cred că fac rău pt că din cîte știu larvele în migrare sau adulții pot avea și acț "inoculatoare"

mi se pare super ok și ideea părintelui cu ambroxolul, chiar ar fi de încercat și acc-ul, de ce nu? Pe vremuri era un antib " kanamucil" cu kanamicină& acetilcisteina

atîta doar mai intreb: în cazul micoplasmozei, boală cronică, persistentă etc... nu ar fi mb dc trat s-ar continua o per m lungă? - 10-14-21  chiar- zile?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate